Utrikeskorrespondenten Kjell Albin Abrahamson kåserade om tillståndet i Sverige och Europa 20 år efter Berlinmurens fall under rubriken ”Hur mår Europa”. Aktiva Seniorer Köping och Köpings stadsbibliotek stod för värdskapet och alla stolar behövdes.
Vice ordförande Bo Olsson hälsade Kjell Albin Abrahamson välkommen och gladde sig över att han äntligen kom till Köping.
Kjell Albin gav ordet direkt till sin förläggare Karl Beijbom, som lade handen på hjärtat och sa ”Köping mitt hjärta”. Han berättade att han gått i grundskolan och lärt sig fotboll och ishockey här i Köping samt om samarbetet med Kjell Albin och andra författare.
Hur mår Europa? Hur är vår uppfattning av Europa? Vet vi hur stort Ryssland är? Ryssland är stort som halva månen. Så började Kjell Albin Abrahamson sitt kåseri.
De två sista ledarna i Ryssland är enligt Abrahamson inte som blåkopior av varandra. Putin sprungen ur KGB och hade stort folkligt stöd. Medvedev, vill godkänna Rysslands mörka historia med kommunismens brott, då 37 miljoner fick sätta livet till. Köandet har försvunnit, det finns varor i butikerna.
I USA tar man sig mot hjärtat när nationalsången ljuder, i Europa tar man sig åt huvudet, enligt Abrahamson. Ingen annan kontinent har startat två världskrig och ingen annan kontinent har haft två stora ideologier, nazismen och kommunismen. Den ekonomiska medelpunkten var förr i Atlanten, idag i Stilla Havet. Är EU i kris? Se på PIIGS länderna, Portugal, Irland, Italien, Grekland och Spanien. ”Ekonomisk hopplöst, men inte allvarligt” är ett vanligt talesätt, menade Kjell Albin Abrahamson.
Det finns cirka 10 miljoner romer i Europa, denna etniska minoritet kan inte få acceptans i något land, om de inte hjälper till själva, som att låta sina barn gå skolan och nå en god utbildning.
Kjell Albin Abrahamson rundade av sitt trivsamma och ibland muntra kåseri med, vi vet för lite om länder och städer som bara är ett ”kattsprång” härifrån.
En fråga från publiken:” Vad skrivs det i Polen om Sverige?” ”Ja, gärna om sådant som vi själva vill prata tyst om” svarade Kjell Albin.
Bo Olsson tackade för det tänkvärda kåseriet, av en som vet vad han talar om efter många år som korrespondent i Polen och bevakat Östeuropa.
Boken ”Så länge du lever” av Kjell Albin Abrahamson, en dialog mellan honom och Kerstin Bodell också utrikeskorrespondent, den såldes och signerades och fick en strykande åtgång.
Aktiva Seniorer fortsatte månadsmötet i samband med efterföljande kaffestund. Information om resan till Arboga och anmälningslista skickades runt.
Britt Olsson, ordförande, tackade programkommittén för en lyckad eftermiddag.
{gallery}manadsmoten/101026{/gallery}